Mart 6, 2021
Avustralya açıklarında bulunan devasa yeni sağlıklı mercan resifi

Avustralya açıklarında bulunan devasa yeni sağlıklı mercan resifi

Schmidt Okyanus Enstitüsü, Avustralyalı bilim adamlarının Büyük Bariyer Resifi üzerinde, Empire State Binası ve Eyfel Kulesi’nin yüksekliğini aşan müstakil bir mercan resifi bulduklarını söyledi, 100 yıldan uzun bir süredir bu tür ilk keşif.

Eski Google patronu Eric Schmidt ve eşi Wendy tarafından kurulan enstitü, “bıçak benzeri” resifin yaklaşık 500 metre yüksekliğinde ve 1.5 kilometre genişliğinde olduğunu söyledi.

Okyanus yüzeyinin 40 m altında ve Büyük Set Resifi’nin kenarından yaklaşık 6 km uzaklıkta yer alır.

James Cook Üniversitesi’nden Dr.Robin Beaman liderliğindeki bir grup bilim insanı, 20 Ekim’de resifi bulduklarında enstitünün araştırma gemisi Falkor’da Büyük Set Resifi’nin kuzey deniz tabanının haritasını çıkarıyordu.
Dr Beaman, “Bulduklarımız bizi şaşırttı ve sevindi” dedi.

120 yıldan fazla bir süredir keşfedilen bu büyüklükte ilk bağımsız resif olduğunu ve sağlıklı bir ekosistemde “kar fırtınası” ile geliştiğini söyledi.

Keşif, bu ayın başlarında yapılan bir araştırmanın ardından Büyük Set Resifi’nin son otuz yılda mercanlarının yarısından fazlasını kaybettiğini tespit etti.

SuBastian olarak bilinen sualtı robotunu kullanan bilim adamları, yeni resif keşiflerini filme aldılar ve yol üzerinde deniz örnekleri toplayarak Queensland Müzesi ve Tropik Queensland Müzesi’ne yerleştirilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir