Mart 1, 2021
Küresel sıcaklıklara 0,4 ° C eklemek için buz kaybı – çalışma

Küresel sıcaklıklara 0,4 ° C eklemek için buz kaybı – çalışma

Bir “kısır döngü” ısınma tehlikesinin altını çizen araştırmaya göre, Dünya’nın donmuş alanlarından milyarlarca ton buz kaybı, küresel sıcaklıkları ek 0,4 santigrat derece artıracak gibi görünüyor.

Kuzey Kutbu yaz deniz buzu seviyeleri 1970’lerin sonlarından bu yana her on yılda bir% 10’dan fazla azaldı ve dağ buzulları geçen yüzyılda yılda yaklaşık 250 milyar ton buz döktü.

Batı Antarktika ve Grönland buz tabakalarındaki buz kaybı hızlanıyor ve bilim adamlarının yakın zamana kadar en kötü erime senaryoları olduğuna inandıkları şeyleri şimdiden geride bırakıyor.

On yıllardır yapılan çalışmalar, Dünya’nın eriyen buzunun deniz seviyesinin yükselmesine nasıl katkıda bulunacağını ölçmeye çalıştı – Antarktika ve Grönland tek başına okyanusların yüksekliğini yaklaşık 60 metre artırmak için yeterli donmuş su içeriyor.

Ancak çok az araştırma, Sanayi Çağının başlangıcından bu yana, buz kaybının fosil yakıtlardan kaynaklanan halihazırda 1.0 derecelik küresel ısınma emisyonlarına nasıl katkıda bulunacağını tahmin etmeye çalıştı.

Almanya’nın Potsdam İklim Etki Araştırma Enstitüsü’ndeki (PIK) bilim adamları, çeşitli emisyon senaryoları altında buz kaybından kaynaklanan sıcaklık değişimini tahmin etmek için atmosfer, okyanus, deniz ve kara buzuyla ilgili bileşenleri içeren bir iklim modeli kullandı .

Mevcut atmosferik CO2 seviyeleri altında – kabaca milyonda 400 parça – Arktik deniz buzunun, dağ buzullarının ve kutup buzullarının erimesinin sıcaklıkları 0,4 ° C artıracağını buldular.

Bu, mevcut emisyon seviyelerimizin her şeyi kaçınılmaz hale getirdiği ve Paris iklim anlaşmasında hedeflenen küresel ısınmanın daha güvenli sınırının 1,5 derecelik ısınmanın tepesinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir