Mart 1, 2021
Kuzey Kıbrıs: Türkiye destekli devlet

Kuzey Kıbrıs: Türkiye destekli devlet

Sadece Türkiye tarafından tanınan ayrılıkçı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, adada gaz arama ve hayalet kasaba Maraş nedeniyle artan gerilimin ortasında Pazar günü cumhurbaşkanlığı seçimi yapıyor.

Kıbrıs’ın Rum ve Türk toplulukları arasındaki çatışma, 1950’lerde, Akdeniz adasının İngiliz sömürge yönetiminden sıyrılmaya çalıştığı bir dönemde başladı.

Yunanlı çoğunluk ile Türk azınlık arasındaki şiddet, 1960’taki bağımsızlıktan sonra arttı ve dört yıl sonra BM barış güçlerinin konuşlandırılmasına yol açtı.

Adayı Yunanistan’a eklemeyi amaçlayan Yunan destekli bir darbe, Türk askerlerini 1974’te adanın kuzeyindeki üçüncü bölgeyi işgal etmeye sevk ederek etnik bölünmeyi pekiştirdi.

Birleşmiş Milletler tarafından devriye gezen dikenli tel ve askeri direklerden oluşan “Yeşil Hat” Kıbrıs Türk kuzeyini uluslararası alanda tanınan Kıbrıs Cumhuriyeti’nden ayırıyor.

Adayı iki bölgeli bir federasyon olarak yeniden birleştirmeye yönelik birbirini izleyen BM destekli planlar, en son Temmuz 2017’de İsviçre’de başarısız oldu.

Tarihi Gazimağusa şehrinin sahil banliyösü Maraş, adanın bölünmüşlüğünün bir sembolü haline geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir