Mart 1, 2021
Bilim adamı, bebeklerin bilgelik dişleri olmadan doğduğunu söylüyor

Bilim adamı, bebeklerin bilgelik dişleri olmadan doğduğunu söylüyor

Avustralya’daki bilim insanlarına göre, hızlı evrimin bir sonucu olarak daha fazla insan yirmi yaş dişleri ve kollarında fazladan bir arter olmadan doğuyor.

Adelaide’deki Flinders Üniversitesi’nden Dr. Teghan Lucas, insanların kısa bir süre içinde evrimsel değişikliklerin gözlemlenmesine izin veren bir mikro evrim geçirdiğini keşfetti.

Daha küçük çenelerle yüzlerin çok daha kısaldığını, bunun anlamı dişler için daha az yer olduğunu söyledi.

“Pek çok insan, insanların evrimleşmeyi bıraktığını düşünüyor. Ancak araştırmamız, hala gelişmekte olduğumuzu gösteriyor – son 250 yılın herhangi bir noktasından daha hızlı.

” Pek çok insan sadece yirmilik dişler olmadan doğmak” dedi. < Araştırması ayrıca, bazı insanların kollarında ve bacaklarında ek kemiklerin yanı sıra daha kısa yüzlerle veya ayaklarında iki veya daha fazla kemiğin anormal bağlantılarıyla doğduğunu da buldu.

Dr. Lucas’ın araştırması, Adelaide Üniversitesi profesörleri Maciej Henneberg ve Jaliya Kumaratilake ile birlikte, 19. yüzyılın sonlarından bu yana medyan arter prevalansında “önemli bir artış” gösterdi.

Arter, bebek anne karnındayken oluşur ve ön kola ve ele kan sağlayan ana damardır, ancak gebelik sırasında kaybolur ve yerini radial ve ulnar arterler alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir