Mart 6, 2021
Çocuklarınıza para hediye etme konusunda rehberlik ediyorsunuz

Çocuklarınıza para hediye etme konusunda rehberlik ediyorsunuz

John Lowe of Money Doktorlar

Çocuklar hayatınızı önemli kılar. Bu nedenle, oğlunuza veya kızınıza ilk mülklerini satın almaları için para vermek gibi çetin bir mesele olduğunda, bunu doğru şekilde yapmak büyük bir fark yaratabilir.

Örneğin şu senaryoyu ele alalım: Bir kız bu yıl ilk evini satın almayı umuyor. Annesi, depozitonun bir kısmını keserek ona yardım etmek istiyor. Bu, ipotek başvurusunu etkileyecek mi?

Tasarruf sicili var ama katkım gerekli mevduatın yaklaşık yarısı kadar olacak. Bankalar buna kararsız bir bakış atacak mı? Ayrıca parasını depozitosuna vermenin vergisel sonuçları nelerdir? Yeni evi için ona eşyalarını hediye etmem daha vergi verimli olur mu?

Her şeyden önce, bir ebeveynin çocuğuna mirasını vermek için ölmesine gerek yoktur. Anne / babadan çocuğa eşik şu anda 335.000 € – bu miktarın üzerindeki her şey% 33 Sermaye Edinme Vergisi çekiyor. CAT’tan ayrı olan cari hediye vergisi eşiği her ebeveyn için her yıl 3.000 Euro’dur.

Kızın mevduatın hem borç verene hem de potansiyel olarak Gelire kaynaklandığını kanıtlaması gerekecektir. Yani annesinin ona verdiği meblağ ne olursa olsun, en iyisi bir banka hesabından banka hesabına elektronik olarak göndermek, böylece bir kayıt olsun. Kahverengi bir kese kağıdındaki nakit paranın annemin cömertliği olduğunu kanıtlamak biraz daha zor olabilir!

Kesinlikle depozitoya yardım etmek, kızı için çifte bir felakettir – çoğu kredi veren artık kademeli ipotek faiz oranları sunmaktadır: mülke ne kadar çok ödeme yaparsanız, oran o kadar ucuz olabilir. Örneğin KBC Bank’ın yeni borçlular ve değiştiriciler için kademeli oranı -% 60 veya daha az – 3 yıllık sabit oranlar için% 2,25’tir. % 90 krediler için 3 yıllık sabit oran% 2,35’tir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir