Mart 6, 2021
Maske takmak sizi ağız kokusundan daha çok mu haberdar etti?

Maske takmak sizi ağız kokusundan daha çok mu haberdar etti?

Daha sık yüz maskesi taktığınıza göre, nefesinizde biraz bozuk bir şey fark ettiniz mi? Sabah kahveniz fazla keskin mi kokuyor? Öğle yemeğinden bu yana kalan ton balıklı sandviçinizin aromasını hala fark edebiliyor musunuz? Farkında olmadan her zaman güçlü kokulu bir nefes aldığınız için gergin misiniz?

Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz.

Maskem bugün nedense kekik gibi kokuyor. Bu, nefesimden çok ihtiyaç duyulan bir yükseltmedir. # COVID19 #internalmedicine

En kötüsünden korkmaya başlamadan önce, nefesiniz her zaman başkaları tarafından düşündüğünüz kadar fark edilmeyebilir.

Northumberland Dental Care’de baş genel diş hekimi olan Dr. Jennifer Collins’e göre maske takmak nefesimizi normalden biraz daha aromatik hale getirebilir.

“Maske takarken burnumuzdan çok ağzımızdan nefes alma eğilimindeyiz” diye açıklıyor. “Bu, daha kuru bir ağza ve azalmış tükürük üretimine yol açar ve bu da semptomları şiddetlendirebilir.”

Ancak sorunun nedeninin maske olduğunu düşünmek istesek de, keskin nefese başka katkılar da olabilir.

“Ağız kokusu veya ağız kokusu, genellikle dişlerin arasına veya diş etlerinin altına sıkışmış yiyecek parçacıklarından kaynaklanır. Ağzımızdaki bakteriler, yiyecekleri doğal olarak parçalamak için çalışır ve nefese katkıda bulunabilecek kokular bırakır.” Collins diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir