Mart 1, 2021
‘Kış mavisi’: Mevsimsel Duygusal Bozukluk tam olarak nedir?

‘Kış mavisi’: Mevsimsel Duygusal Bozukluk tam olarak nedir?

Analiz: Bizim milyonlarca yılın bu zamanında depresyon, yorgunluk, sinirlilik ve kötü uyku duyguları bekleyebilirsiniz
By Caitlin Millett , Penn State
Yine yılın bu zamanı. Birçoğumuz mevsimsel kutlamaları dört gözle beklerken, milyonlar da depresyon, yorgunluk, sinirlilik ve yetersiz uyku duyguları bekleyebilir. Yaygın olarak “kış mavisi” olarak bilinen bu akıl hastalığı türü, Mevsimsel Duygusal Bozukluktur (SAD).

SAD en sık ekvatordan en uzaktaki popülasyonlarda görülür. Bu tahmin edilmektedir Kuzey Amerikalıların% 1-2’siNew England’lıların% 10’una karşı Floridalıların% 2’sinin etkilendiği mevsimsel bir ruh hali bozukluğuna sahip. Belirtiler arasında umutsuzluk, düşük konsantrasyon, tembellik, sosyal geri çekilme, mutsuzluk ve sinirlilik yer alır.

Onlarca yıldır süren araştırmalar SAD’nin arkasındaki suçluyu ortaya çıkardı: güneş ışığı eksikliği ve sirkadiyen ritimlerin bozulması .

Sirkadiyen ritim, vücudun 24 saatlik bir döngüden sonra geçtiği bir süreçtir. Sirkadiyen ritimler sürüklenebilir, yani ışık gibi bir dış etkiye göre sıfırlanabilirler. İnsan uyku döngüsü, sirkadiyen ritmin bir örneğidir ve ışık seviyelerine göre değişir.

Bu nedenle, zaman dilimleri arasında seyahat ettikten sonra jet gecikmesi yaşıyoruz. Benzer şekilde, mevsimsel değişiklikler, daha kısa günler ve kış aylarında gün ışığı kaybı nedeniyle sirkadiyen ritimleri etkileyebilir.

Çoğu insan mevsimsel ışık seviyelerindeki değişime uyum sağlasa da, bazılarını mevsimsel depresyona karşı savunmasız kılan nedir? Güneş ışığının zihinsel sağlığı nasıl etkilediğini anlamak için, öncelikle beynimizin belirli davranışları ve hormonal süreçleri düzenlemek için güneş ışığını nasıl kullandığını anlamamız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir