Mart 6, 2021
Movember sert üst dudağı nasıl yumuşattı ve erkekliği nasıl değiştirdi?

Movember sert üst dudağı nasıl yumuşattı ve erkekliği nasıl değiştirdi?

Yaşam Tarzı

Movember on yıldan fazla bir süre önce İrlanda’da kök saldığından beri, erkekleri sağlıkları hakkında konuşmaya, önde gelen bir sağlık ve sosyal güç merkezi olmaya teşvik etmek için bıyık bırakma hilesini aştı.

Avustralya’nın Melbourne kentinde eşler arasında bir şaka olarak başlayan şey, erkeklerde intiharı önlemek, prostat kanseri ve testis kanseri farkındalığını yaymak için küresel bir çabaya dönüştü. Maçoluğun nesiller boyu bize asla dile getirilmemesi gerektiğini söylediği tartışmalara yol açtı.

Bu çabaya bugün hala ihtiyaç var. İrlanda’da intihar * oranları düşmesine rağmen, 2017 yılı için bir HSE raporu, 45-54 yaşındaki erkeklerin en duyarlı yaş grubu olduğunu, erkeklerin ise intihar nedeniyle ölme olasılığının kadınlardan dört kat daha fazla olduğunu gösterdi. Buna ek olarak, her yıl 3.600 erkeğe prostat veya testis kanseri teşhisi konulmakta ve çoğu, semptomlarla ortaya çıkmakta rahatsızlık duydukları için geç teşhis nedeniyle ölmektedir.

İstatistiklerin ötesinde, tartışma daha da çetrefilli. ‘Me Too’ postası ve bunun kamusal ve özel hayatta tetiklediği uzun zamandır gecikmiş hesaplaşma, toksik erkeklik, nasıl çalıştığı ve nasıl bastırılması gerektiği hakkında konuşmalar hala savaş alanları gibi. Birçok yönden, daha hainleşiyorlar.

Harekete dahil olanlarla konuşurken bu tema ortaya çıktı. Kasıtlı olsun ya da olmasın, askeri dil genellikle konuşlandırılır: bıyık bir ‘Truva atı’dır, Mo Bros (Movember topluluğundakiler)’ ön saftadır ‘.

Yaklaşık 11 yıl sonra, Movember hala güçleniyor, ancak İrlanda’da erkekler için ne değişti? Hayır işlerinde devrim yaratan organizasyon için sırada ne var?

Bir bardak bira içmek için tanışmışlar ve retro bıyıklar hakkında konuşmaya başlamışlar, arkadaşlarını da büyütmeye teşvik etmenin eğlenceli olacağını düşünmüşlerdi. Sadece 30 Mo Bros ile başlayan kuruluş şu anda 5.5 milyon Mo Bros ve Mo Sistas’tan oluşuyor ve 1.200 erkek sağlığı projesi için 500 milyon € ‘dan fazla para topladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir