Mart 6, 2021
Sinirlendiğimizde beynimize ne olur?

Sinirlendiğimizde beynimize ne olur?

Bilim Haftası 2020’nin bir parçası olarak sinirbilimci Ian Robertson, bilimi günlük hayatımıza uygulamamıza yardımcı olacak en iyi ipuçlarını paylaşıyor.

Başkalarıyla yaşamak en iyi zamanlarda zor olabilir, ancak diğer yarınız, anneniz veya ev arkadaşınız olsun, kilitli biriyle yaşamak özellikle zor olabilir.

Basitçe söylemek gerekirse, bizler duygusal varlıklarız ve haksız muamele gördüğümüzü hissedersek zihnimiz duygu ile bulutlanabilir.

Beyinde tam olarak ne oluyor?

Ian’a göre, öfke bizi ele geçirdiğinde, beynin amigdala kısmı yüksek bir seviyeye yükselir ve onu acil müdahale moduna iter.
< Bu, rasyonel düşünme ve engellemenin normalde bizi beladan uzak tuttuğu frontal lobların işleyişini bozar. Dikkatimiz yanıp sönüyor, beyin çok fazla noradrenalin ile doluyor – havalı düşünemememize daha fazla müdahale eden bir nörotransmiter. Harekete geçiyoruz ve tehlikeli bir şekilde aşırı odaklandık.

Peki bilim hilesi nedir?

Ian’a göre yapıcı öfke sizin için iyi olabilir. Size söylenen veya yapılanların neden sizi bu kadar kötü hissettirdiğini açıkça ve yavaşça açıklamaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir